Часті ГРВІ у дитини і сухість слизових дихальних шляхів: чи є взаємозв’язок?

Часті ГРВІ у дитини і сухість слизових дихальних шляхів: чи є взаємозв’язок?

Висока частота виникнення вірусних інфекцій респіраторного тракту має багатофакторний генез, і не останню роль у ньому відіграють захисні механізми, фізіологічна несформованість яких робить організм дитини ще більш вразливим до вірусів ГРВІ.

Однією з основних фізичних перешкод на шляху проникнення вірусів є слизова повітроносного тракту. Проблемі її сухості приділяється мало уваги, а тим часом саме стан цього бар’єру важливий у дітей, коли специфічний імунний захист тільки належить сформувати.

Читайте також: Синдром свистячого дихання у дітей: ГРВІ як одна з причин

Суха або недостатньо зволожена слизова перестає справлятися з покладеними на неї завданнями: очищенням, зігріванням і зволоженням вдихуваного повітря. Крім того, суха слизова стає більш сприйнятливою до інфекційних агентів і більш схильною до їх хвороботворного впливу.

Чому так відбувається і які причини сухості слизових респіраторного тракту у дітей – розглянемо в статті.

Основні причини сухості слизових верхніх дихальних шляхів у дітей

Найбільш частою, не пов’язаною з патологічними процесами, причиною недостатньої зволоженості слизових є знижена вологість повітря, яким дихає дитина. Це може спостерігатися не тільки в літній період, а й в сезон холодів, коли центральне опалення і працюючі на повну потужність обігрівачі/кондиціонери в приміщенні, де знаходиться дитина, істотно впливають на вологість повітря, знижуючи її.

У такій ситуації відбувається підвищене випаровування вологи з поверхні шкіри і слизових респіраторного тракту, що за відсутності належного поповнення втрат і зволоження повітря призводить до пересушування слизових.

Читайте також: Противірусні препарати і доказова медицина: камені спотикання

Крім того, сухість слизових може бути наслідком наявності у дитини певних патологічних станів. Найбільш часто недостатня їх зволоженість виникає при вадах розвитку верхніх дихальних шляхів, зниженні вироблення залозами слизу, а також алергічних захворюваннях, атрофічному риніті, тривалому і безконтрольному прийомі судинозвужувальних препаратів, частих ГРВІ, цукровому діабеті.

Серед них вірусні інфекції, якими так часто хворіють в дитячому віці, виступають одночасно в якостях і причини, і наслідку сухості слизових верхніх відділів респіраторних шляхів.

Як недостатня зволоженість слизових впливає на опірність дихальних шляхів до вірусних агресорів

Проведені численні дослідження, в яких показано, що низька вологість повітря чинить імунодепресивну дію, збільшуючи ризик зараження інфекційними агентами. Причиною цього є порушення в роботі мукоциліарного кліренсу – ключового механізму, від якого залежить видалення з респіраторного тракту часток, які потрапили з повітрям, у тому числі й інфекційних.

Читайте також: Небезпечний грип: особливості інфікування та загрози

Відомо, що дихальні шляхи зсередини вистелені респіраторним епітелієм. Його війчасті вирости вкриті шаром в’язкого слизу, який уловлює вдихувані частки, і шаром слизу з низькою в’язкістю, який відповідальний за зволоження дихальних шляхів і забезпечення нормальної роботи війок миготливого епітелію. Виробництво слизу і скорочення війок з певною частотою вважаються ключовими факторами для ефективного мукоциліарного кліренсу, на роботі якого позначається відносна вологість повітря.

Дослідження показують, що низька вологість в дихальних шляхах впливає на роботу мукоциліарного кліренсу, оскільки підвищується секреція муцину і зменшується частота скорочень війок. Є дані, які вказують на те, що вдихання сухого повітря може руйнувати війки, пошкоджувати епітеліальні клітини і навіть викликати локальне запалення в слизовій трахеї.

Не менш значущим є вплив гострих респіраторних вірусних інфекцій. Дані дослідження показують, що швидкість відновлення мукоциліарного кліренсу і епітеліальних клітин, уражених вірусом грипу, знижується при низькій відносній вологості повітря.

Боротьба з сухістю слизових на тлі частих ГРВІ: чому необхідний комплексний підхід

Рішення проблеми частих ГРВІ не полягає виключно в збереженні адекватної зволоженості слизових респіраторного тракту. Щоб зробити боротьбу з неприємним симптомом більш ефективною, необхідно зосередитися на усуненні причин, що провокують пересушування слизових.

Читайте також: Як оптимізувати лікування ГРВІ у дитини?

У дитячому віці, крім кліматичних факторів, причиною сухості стають віруси ГРВІ та викликане ними запалення в дихальних шляхах. Тому однією з важливих цілей лікування повинна стати боротьба з патогенами, що дозволить ефективніше впоратися із захворюванням і швидше відновити постраждалу від вірусної агресії слизову та її захисні механізми.

Одним з препаратів для етіотропної противірусної терапії є сироп Флавовір, який містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Флавоноїди, які входять до  його складу,  чинять блокуючий вплив на ферменти розмноження вірусів ГРВІ – ДНК- і РНК-полімерази, що здійснюють внутрішньоклітинну реплікацію вірусів. Вплив на нейрамінідазу забезпечує додатковий блокуючий вплив на вірус грипу і його поширення в дихальних шляхах. На тлі противірусного лікування обмежується зона вірусного запалення і ступінь пошкодження дихальних шляхів.

Читайте також: Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

Таким чином, вплив, який чинять віруси ГРВІ на слизові дихальних шляхів, часто призводить до появи додаткових проявів, таких як їх сухість. Цей важливий симптом також може бути показником зниженої вологості повітря, яким дихає дитина, підвищуючи сприйнятливість її дихальних шляхів до вірусних агентів через пошкодження захисних механізмів. Тому важливо враховувати всі можливі фактори, які впливають на зволоженість слизових, і проводити їх корекцію.

Лариса Кузнецова

One thought on “Часті ГРВІ у дитини і сухість слизових дихальних шляхів: чи є взаємозв’язок?

  1. Да, конечно часто не уделяют внимание увлажнению слизистой оболочки носа, а зря- страдает мощный барьер для проникновения орви

Comments are closed.