Зміни, що відбулися за останні роки в структурі захворюваності, вивели на перший план алергічні стани, які багато фахівців пов’язують зі зниженням Т-хелперного відповіді 1 типу, або так званої гіпотезою гігієни.
Сьогодні бронхіальна астма відноситься до категорії найбільш поширених хронічних станів, а лікувальна стратегія при ній полягає в досягненні повного контролю симптомів, що дозволяє забезпечити прийнятну якість життя таких пацієнтів. Але існує безліч причин, здатних внести розлад в досягнутий контроль над цим захворюванням. Однією з поширених причин є респіраторні вірусні інфекції, такі як грип. У цій статті ми розглянемо загальні точки прикладання цих двох, абсолютно різних на перший погляд, патологічних процесів і як можна якщо не запобігти, то знизити ймовірність їх взаємного обтяження.
Яким чином грип провокує декомпенсацію перебігу бронхіальної астми?
Захворювання на грип, як і будь-якою іншою респіраторною інфекцією, незмінно супроводжується розвитком запалення в дихальних шляхах. У хворих з супутніми станами, такими як хронічні обструктивні захворювання легенів і бронхіальна астма, нашарування вірусіндукованого запалення і алергії на тривало існуючий хронічний процес призводить до маніфестації проявів бронхообструкції або їх посилення, надмірного утворення густого і в’язкого слизу, що найчастіше завершується погіршенням перебігу астми і нерідко вимагає перегляду не тільки схем лікування, але і доз препаратів, які до цього забезпечували контроль симптомів захворювання.
Як позначається наявність у людини бронхіальної астми на її уразливість до вірусу грипу?
Наявність хронічного тривалого запалення в дихальних шляхах, схильність до бронхообструкції є тим фоном, який стає вирішальним у високій сприйнятливості хворого до будь-яких вірусних агентів, і до вірусу грипу в тому числі.
Через хронічне запалення при недостатньому контролі бронхіальної астми може виникати перебудова (ремоделювання) бронхіальної стінки, що негативно позначається як на епітеліальній вистилці, так і на ефективності роботи мукоциліарного кліренсу. Згодом прогресуючі зміни проводять до потовщення стінки дихальних шляхів і втрати їх еластичності, що також підвищує сприйнятливість організму людини до респіраторних інфекцій. Виникаюче на тлі останніх порушення бар’єрної функції епітелію дихальних шляхів через його вірусне пошкодження підвищує проникність для алергенів і токсичних сполук. Тому у хворих з супутньою бронхіальною астмою грип з перших днів перебігає важче, триваліше, з високою ймовірністю розвитку ускладнень.
Читайте також: Грип та хронічні захворювання: коли імунітет не рятує
Крім того, виникаючі при бронхіальній астмі імунні порушення, які пов’язані в першу чергу зі зниженням локальних захисних механізмів після перенесених респіраторних вірусних захворювань і полягають в зниженні вмісту IgA, зменшенні функції макрофагів, а також зниженні активності Т-супресорів, що призводить до підвищеного вироблення антитіл, часто визначають нездатність захисних сил повноцінно відповідати на потрапляння вірусу в дихальні шляхи. Це дозволяє вірусу грипу з самого початку проявляти свої агресивні властивості і швидко опускатися вниз по дихальних шляхах, з чим пов’язаний високий ризик розвитку вторинної пневмонії.
Таким чином провідними механізмами формування загострення бронхіальної астми, пов’язаного з вірусною інфекцією, на сьогодні вважають вірусіндуковану алергію, запальний процес, який приводить до бронхообструкції і зниження локального імунітету, що завершується посиленим надходженням інгаляційних алергенів, а також порушення імунологічної реактивності. Зниженню здатності імунної системи боротися з вірусною агресією сприяє також і застосування певних лікарських препаратів (наприклад, інгаляційних стероїдів) при астмі, які зменшують набряк, підвищену секрецію густого і в’язкого слизу шляхом пригнічення імунного запалення. Таке медикаментозне притуплення активності імунної системи стає причиною того, що при захворюванні на грип організм виявляється не здатний відражати вірусну атаку.
Яку лікувальну тактику грипу вибрати, щоб захистити хворого від загострення бронхіальної астми і обтяження її перебігу?
З огляду на той факт, що захворювання на грип у людей, що мають бронхіальну астму відпочатку має важкий перебіг, а ризик несприятливих наслідків вкрай високий, а також те, що вірусне захворювання здатне провокувати загострення астми, доцільно таким пацієнтам крім базисної терапії включати етіотропні лікарські засоби. Основним принципом лікування астми на тлі ГРВІ є продовження базисної протизапальної терапії, а якщо є показання – її посилення. Важливо контролювати показники функції зовнішнього дихання для своєчасного виявлення ранніх ознак бронхообструкції і призначення бронхолітичних препаратів. В комплексну терапію хворих на астму доцільно включати противірусні препарати, що прицільно впливають на причину – вірус, наприклад, препарати з діючою речовиною протефлазід. Прямі противірусні препарати діють шляхом пригнічення вірусної активності, що, в свою чергу, впливає на вираженість запалення в дихальних шляхах, а саме вираженістю запалення в першу чергу і обумовлений ступінь проявів симптомів астми. Тому раннє призначення противірусних препаратів з діючою речовиною протефлазід з прямою дією на вірус, дає змогу не тільки впоратися з вірусом грипу, зменшити ймовірність тяжкого перебігу захворювання та знизити ризик ускладнень, а й не дати можливості астмі вийти з-під контролю, що в подальшому може потребувати додаткових часових витрат на вибір препаратів і підбір нових лікувальних доз.
Читайте також: Парагрип у дітей: сучасні можливості профілактики та лікування вірусної інфекції
Очевидно, що люди з бронхіальною астмою нерідко потребують профілактичного призначення лікарем противірусних препаратів, особливо якщо у них поки немає симптомів грипу, але вони побували в контакті з хворим на ГРВІ, а значить, у них висока ймовірність розвитку захворювання. Таке лікування на випередження, не чекаючи поки вірусна активність проявить себе симптомами грипу або погіршенням контролю бронхіальної астми, потрібно починати негайно після передбачуваного контакту, і продовжувати його щодня протягом 2 – 3 тижнів, в залежності від стану пацієнта і контролю симптомів астми.
Читайте також: Грип у похилому віці: як запобігти несприятливим наслідкам?
Таким чином, поєднання двох самих по собі важких станів, таких як бронхіальна астма та грип, здатне самим несприятливим чином позначатися на самопочутті пацієнта і обтяжувати перебіг хронічного запального процесу в дихальних шляхах. Тому такі пацієнти потребують медичного спостереження, і в разі, якщо ситуація складається таким чином, що хворий побував у вірусному оточенні або у нього є симптоми респіраторної вірусної інфекції, не варто чекати, поки ситуація вийде з-під контролю. Навіть якщо до цього моменту симптоми бронхіальної астми вдавалося повністю контролювати щоденним прийомом спеціальних лікарських засобів, грип нерідко зриває цей контроль, що призводить до дестабілізації перебігу захворювання і появи нападів ядухи. Тому хворому вже при первинному зверненні необхідним є призначення лікарем прямих противірусних препаратів для блокування вірусної активності і пов’язаного з ним запальної відповіді в бронхіальному дереві. Тільки так можливо захистити хворого від можливих наслідків взаємообтяжуючих захворювань, якими є грип і бронхіальна астма.
Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика