Уже вкотре Азія стає місцем виходу «в світ» нового вірусу. Скажімо, багато хто пам’ятає спалах SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome – важкий гострий респіраторний синдром), викликаний коронавірусом у квітні 2003 року. Епідемія охопила багато країн Південно-Східного регіону і забрала життя тисяч людей.
І ось напередодні нового – 2020 року – коронавірус знову сіє паніку і страх. Наприкінці грудня світ облетіла новина про зареєстровані на території Китаю в місті Ухань випадки захворювання на атипову пневмонію, викликану невідомим раніше штамом коронавірусу. Спочатку світова спільнота вважала ці випадки епізодичними і не здатними масово вражати людей. Але діагностоване 20 січня захворювання, викликане коронавірусом у американця, який повернувся на батьківщину з Китаю, підтвердило побоювання, що цей вірус все таки здатний передаватися від людини до людини, а значить – представляє світову загрозу.
Читайте також: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти
Сьогодні підтверджені випадки цього захворювання у жителів не тільки Китаю, але і Тайвані, Японії, Таїланду, Південної Кореї і США. На підтвердження чекають випадки вірусної пневмонії в середньоєвропейському регіоні (Росія, Білорусь). Побоювання про можливість поширення вірусу на інші континенти аж ніяк не безпідставні, враховуючи масову міграцію населення і можливість безпосереднього контакту з хворими в місцях з високим пасажиропотоком, де вже сьогодні вводяться запобіжні заходи.
Внаслідок викликаної коронавірусом пневмонії за минулу добу в Китаї померло 24 людини. Кількість інфікованих збільшилася до 2794 осіб. Загальна кількість померлих становить 80 осіб. Нові випадки смертей зафіксовано в провінції Хубей, центром якого є місто Ухань. За добу кількість хворих збільшилася на 769 нових випадків. Про це повідомив державний комітет КНР у справах охорони здоров’я. Під підозрою на зараження коронавірусом знаходяться близько 3,8 тисяч чоловік.
У США зафіксували п’ятий випадок зараження пневмонією, яку викликає новий вид коронавірусу з Китаю. Про це повідомляє Центр по контролю і профілактиці захворювань (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). Відзначається, що факти зараження коронавірусом підтвердилися в штатах Арізона, Каліфорнія, Іллінойс і Вашингтон.
Звідки родом новий ворог?
Коронавірус, що викликав новорічну паніку, є новим типом коронавірусу, який відноситься до сімейства ГРВІ, що викликають застуду. Він отримав назву «2019-nCoV», в якому зафіксовано рік, коли був ідентифікований, а також його новизна «n» – новий, «Со» – корона і «V» – вірус. Він, як і вірус грипу, здатний заражати і людей, і тварин, зокрема птахів (курей), свиней, кішок і собак, а також морських ссавців. У людей коронавірус може викликати стан, схожий на грип, що супроводжується загальним нездужанням, нежиттю, кашлем, лихоманкою.
Читайте також: Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах
Потрібно сказати, що коронавіруси, що викликають захворювання у тварин, як правило, не вражають людей і навпаки. Але, як відомо, в будь-якому правилі є винятки: завдяки своїй здатності змінюватися, у вірусів з’являється можливість долати «видовий бар’єр»: не тільки потрапляти в організм людини, але і закріплюватися в ньому, і, найголовніше, – передаватися від людини до людини, викликаючи пандемії. Так сталося і з винуватцем новорічного переполоху: коронавірус, який раніше був причиною захворювання у тварин, змінив господаря. А ось яка саме тварина «поділилася» з людством новим вірусом – китайській владі тільки належить з’ясувати.
Чому він небезпечний?
За великим рахунком, всі віруси, в тому числі, і новий коронавірус, є серйозною загрозою. Оскільки імунна система нашого організму раніше не стикалася з ними, її ресурсів може виявитися недостатньо для того, щоб не те що знищити «новачка», а хоча б зупинити його швидке поширення по організму. Тому захворювання не починається з банального нежитю, а відразу з важкого ураження нижніх відділів дихальних шляхів – атипової пневмонії.
Крім того, людина, яка заразилася новим вірусом, становить небезпеку для оточуючих. Якщо хворий вирішить здійснити ділову поїздку, він може «перевезти» вірус в інше місто або навіть країну.
Чи є ймовірність того, що коронавірус відвідає нашу країну?
Загроза поширення нового коронавірусу дійсно існує. Адже для того, щоб ним заразитися, зовсім не обов’язково їхати в Китай. Коронавірус вже почав свою подорож по світу. Тому, ніколи не можна бути повністю впевненим, що не зустрінешся в громадських місцях як з людиною, яка нещодавно прибула з осередку інфекції, і привезла з собою вірус, або з тим, хто встиг заразитися від такої людини, але вірус поки лише на початку свого поширення в його організмі. Це не означає, що поруч не перебуває хворий, який не звернувся за медичною допомогою, і його випадок залишається неврахованим.
Як захиститися від цього вірусу?
Вакцини, що захищає від нового коронавірусу, сьогодні немає – світове співтовариство поставило це питання зовсім недавно. Тим більше, що ще належить вивчити «нутро» представника, який поповнив ряди коронавірусної сім’ї, а на це потрібен час. Тому створення вакцин проти коронавірусів – це плани на майбутнє. Потрібно врахувати і те, що більшість противірусних препаратів ефективні тільки проти вірусів грипу (інгібітори нейрамінідази – озельтамівір), або не здійснюють безпосередній вплив на віруси, а лише стимулюють імунітет (препарати інтерферону і його індуктори).
Читайте також: Наскільки виправдане застосування симптоматичних засобів при ГРВІ та грипі
Тому правильним вибором сьогодні буде використання препаратів з прямою противірусною дією, які пригнічують розмноження всіх ДНК і РНК-вірусів. А коронавірус – саме такий.
Крім безпосереднього впливу на віруси, препарати прямої протидії на вірус усувають клітини, в яких коронавірус вже встиг закріпитися, тим самим не тільки перешкоджаючи утворенню нових вірусів і їх розсіюванню по організму, але і мінімізуючи вірогідність зараження оточуючих людей. Тому такого роду препарати можуть стати дієвим методом боротьби з коронавірусом, якщо той проникне на територію України.
Атипова пневмонія може розвиватися дуже швидко, і будь-яке зволікання загрожує тяжкими наслідками. Не варто піддаватися паніці або, навпаки, сподіватися, що вірус обійде стороною – потрібно знати, що робити, і правильно застосовувати ці знання в екстреній ситуації.
Автор: Галина Бут
Читайте: Искусство побеждать: тактика ответного удара в бесконечной войне с гриппом