Кожен орган і система нашого організму виконує певну функцію. Імунна система виконує роль захисту від усього, що становить загрозу або є генетично чужорідним. Тому імунна система організму дуже важлива для збереження життя і здоров’я людини, без неї будь-який, навіть самий нешкідливий агент буде становити потенційну загрозу.
Імунна система досить складно влаштована. Органи імунної системи – вилочкова залоза, або тимус, та кістковий мозок, відносять до центральних структур імунітету. Є ще периферичні, які розкидані по всьому тілу, – це лімфатичні вузли. Так задумано спеціально: наприклад, імунітет найактивніше формується в дитячому віці, коли дитина знайомитися з більшістю інфекційних агентів і формує проти них імунний захист. Тому і органи імунної системи найбільш активно працюють в дитинстві. Наприклад, вилочкова залоза, або тимус, функціонує в дитячому віці і атрофується у дорослих.
Вроджений і набутий імунітет
Часто можна почути фрази «імунітет тільки формується» або «у нього немає імунітету». Однак без імунної системи людина не зможе жити, тому коли ми чуємо подібні вислови, ми повинні пам’ятати, що мова йде про набуту, тобто ту, яка формується частину імунітету. Тоді як кожна людина наділена універсальним, або вродженої захистом, який працює вже з народження і покликаний захистити нас від вторгнення абсолютно всіх інфекційних агресорів.
Що таке вроджений імунітет
Уже в назві закладено його суть: це частина імунної системи, з якої людина з’являється на світ. Роботу вродженого імунітету складно помітити, оскільки він увімкнутий завжди. Наприклад, ми чхаємо, якщо вдихнули подразнюючі дихальні шляхи частки, або кашляємо, коли хворіємо ГРВІ – все це прояви роботи вродженого імунітету. Або поранилися, тоді виникаюче запалення стає обмежувачем, що не дозволяє потрапившій інфекції поширитися за межі рани. Так само як і прояви захворювання – підвищення температури тіла, нежить та інші симптоми, які ми вважаємо хворобою і боремося всіма доступними методами, є не що іншим, як проявами активності вродженого імунітету на вторгнення інфекційного фактора.
Читайте також: Захистити та нейтралізувати або, як імунітет бореться з вірусами ГРВІ
При всіх очевидних плюсах вродженого імунітету, а саме універсальності, або як кажуть лікарі неспецифічності дії, тобто захисту від усього чужого нашому організму, у нього є одне слабке місце: вроджений імунітет не може запам’ятати всіх інфекційних агентів, з якими організм вже зустрівся. За таких умов і доросла людина «приречена» хворіти застудами як в дитинстві, тому що інфекційних агентів, тих же вірусів ГРВІ, дуже багато, і вони здатні атакувати людський організм безперервно, а значить хворіти можна нескінченно.
На щастя, цього не відбувається, тому що є ще друга частина імунітету, яка формується, або набувається. Щоб не виникало непорозумінь, її так і називають – набутий імунітет.
Що таке набутий імунітет
Це частина імунного захисту, яка формується у відповідь на вторгнення певного інфекційного агента. У ній немає універсальності, як у вродженого, навпаки, вона працює тільки в відношенні конкретного збудника захворювання і буде мовчати якщо людина заразилася іншим. Тому кажуть, що набутий імунітет є високоспецифічним.
У чому його переваги?
У тому, що його надбання по суті означає формування імунної пам’яті, тобто інфекційний агент запам’ятовується і наступного разу, коли він знову потрапить в організм людини, негайно запустяться механізми імунного захисту і збудник захворювання буде винищений, не встигнувши завдати організму відчутної шкоди. Тому люди, які один раз перехворіли певним захворюванням, наступного разу хворіють легко або не відчувають симптомів взагалі: їх набутий імунітет розправляється з причиною хвороби ще до того, як вроджений імунітет включиться на повну потужність.
Читайте також: Як флавоноїди впливають на віруси?
Таким чином, імунну систему нашого організму можна порівняти з добре оснащеною армією: вроджений імунітет – це воєнізовані прикордонні війська, які відбивають будь-які спроби перетнути державні кордони: будь то вторгнення військ сусідньої держави, або боротьба з незаконними мігрантами, або ловля іноземних біженців. Їх робота мирним громадянам не видна, вони звикли спати спокійно ночами.
Тоді як набутий імунітет – це спецназ, який навчений для боротьби з конкретною загрозою для безпеки держави під назвою «людський організм». І той, і інший вкрай важливі для збереження цілісності та життєздатності нашого організму, а кращий результат досягається при їх правильній взаємодії.
Як підвищити імунітет
Мрія кожної людини – бути здоровою і хворіти якомога менше. В першу чергу це стосується ГРВІ, якими дуже часто хворіють діти і менш часто дорослі. Тому багатьом здається, що виною нескінченних застуд є слабкий імунітет, який ніяк не може побороти вірус. Єдино вірним рішенням у такій ситуації є підвищити імунітет, щоб він краще боровся з причинами захворювання, а людина була завжди здоровою.
При поглибленому вивченні даного питання виявляється, що не в одному імунітеті справа, а й в збудниках ГРВІ, яких не один, а дві сотні, та ще й здатних змінюватися. У такій ситуації імунній системі необхідно сформувати захист від усіх них, а для цього необхідно або захворіти, або вакцинуватися.
Читайте також: Вся правда про противірусні препарати
Тому прагнення просто підвищити імунітет потрібно конкретизувати і переорієнтувати на поліпшення боротьби з вірусами ОРВІ, зустрічі з якими складно уникнути в будь-якому віці. А для цього потрібен нормально працюючий імунітет або здорова імунна система. Тоді відпаде необхідність в його стимуляції коли настане час боротися з вірусом.
Як підтримати здоров’я імунної системи
Основні правила нам відомі з дитинства, в дорослому віці їх ніхто не відміняв. Їх поділяють на неспецифічні і специфічні методи.
Неспецифічні методи профілактики:
- Повноцінний нічний сон, тривалість якого в середньому повинна становити до 8 годин у дорослої людини. Діти вночі повинні спати набагато довше, при чим молодший вік дитини, тим тривалішим має бути її сон.
- Різноманітне харчування. Продукти, що підвищують імунітет – це овочі та фрукти, які містять вітаміни и мікроелементи, та підтримують імунну систему в стані боєготовності. Це стосується і зелені, а також продуктів, що містять тваринні білки, які також використовуються імунітетом для повноцінної противірусного захисту.
- Достатня фізична активність, яка передбачає тривалі прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом, а також обмеження по тривалості малорухливого (сидячого) способу життя.
- Створювати життєве середовище без стресів або, що більш здійсненно, вчитися справлятися з ним і знаходити виходи з непростих життєвих ситуацій.
- Загартовування організму, обливання холодною водою або контрастний душ, плавання в басейні або відкритих водоймищах.
- Відмова від шкідливих звичок
- Дотримання заходів, спрямованих на зниження ймовірності зараження вірусною інфекцією
- Стосовно вірусних інфекцій, зокрема ГРВІ, це уникнення людних місць або скорочення тривалості перебування в них і носіння захисних масок.
- Дотримання правил особистої гігієни (миття рук), дистанціювання від людини з видимими симптомами ГРВІ (кашель, чхання, нежить).
- При високому ризику контактування зі захворівшою людиною (навіть, якщо клінічних проявів немає) лікарі можу порекомендумати приймати препарати, що впливають безпосередньо на збудника – вірус. Наприклад рослинні препарати прямої противірусної дії, до складу яких входить активна (діюча) речовина – рідкий екстракт протефлазід. Їх дія полягає в пригніченні розмноження вірусів ГРВІ в клітинах дихальних шляхів, що дозволяє захисним силам нашого організму швидше і ефективніше впоратися з ним.
Специфічні методи профілактики
До специфічних методів відносять штучно створений, тобто за допомогою введення вакцини, активний імунітет проти певного збудника захворювання. Відносно вірусів ГРВІ за допомогою вакцинації можна захиститися від вірусу грипу. Однак це не виключає можливості зараження і розвитку захворювання на грип в легкій формі.
Захворювання імунної системи
Імунна система, виконуючи роль захисника і сторожа, сама не захищена від захворювань. Їх досить багато, і всі вони поділяються на:
Захворювання, пов’язані з недостатністю імунної системи, або імунодефіцити
Розрізняють первинні, тобто ті, що проявляються в ранньому дитинстві, імунодефіцити: атаксія-телеангіектазії, синдром Ді Джорджі, синдром гіпер-IgE, синдром Віскотта-Олдріча, селективний IgA-дефіцит, важкий комбінований імунодефіцит, Х-зчеплений лімфопроліферативний синдром.
Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати
Вторинні, або надбані, виникають в будь-якому віці і часто супроводжують хронічні захворювання легенів, серця, печінки, нирок. Може виникати ятрогенний імунодефіцит внаслідок застосування кортикостероїдів, хіміотерапевтичних препаратів, при впливі радіації. До вторинних імунодефіцитів відносять і фізіологічні стани, такі як вагітність.
Хвороби, обумовлені надмірним реагуванням імунної системи
У цю категорію відносять:
- аутоімунні (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет)
- алергічні хвороби (бронхіальна астма, алергічний риніт, атопічний дерматит, екзема).
Інфекційні захворювання імунної системи з безпосередньою локалізацією вірусу в лімфоцитах: ВІЛ-інфекція, інфекційний мононуклеоз, саркома Капоші та ін.
Пухлини імунної системи: лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна), лімфоми, гострі і хронічні лейкози, лімфосаркома.
Наведений перелік є неповним і відображає найбільш відомі захворювання імунної системи. Однак будь-яка зміна реагування імунітету, як підвищена, так і знижена, негативно позначається на її здатності відповідати на нагальні виклики, до яких відносяться віруси ГРВІ. Тому при всіх перерахованих вище станах людина незалежно від віку стає вкрай чутливою до вірусних інфекцій, а саме захворювання ГРВІ перебігає тривало, важко і з ускладненнями. Це і є основним критерієм ослабленої імунною системи і приводом для поглибленого дослідження її стану, а застосування противірусних препаратів прямої дії на віруси, допоможуть знизити навантаження на імунітет.