Сьогодні грип є тим захворюванням, яке заподіює безліч незручностей людям і, незважаючи на зусилля, його ніяк не вдається перемогти. Саме з ним пов’язані щорічні найбільш розповсюджені та важкі хвороби всього людства. Здатність швидко поширюватися і передаватися від людини до людини, постійно змінювати свій «зовнішній вигляд» – основні риси грипу, що вирізняють його серед інших представників вірусного світу. Це призводить до того, що в будь-який момент може статися чергова пандемія.
Як вірусу грипу вдається утримувати людство в напрузі протягом не одного століття, а вчених усього світу спонукати до пошуку ефективних засобів для профілактики та лікування цієї недуги – розглянемо в статті.
Хто такі віруси?
Віруси відносять до проміжних форм між живою і неживою природою. Головна відмінність полягає в тому, що живий організм може самовідтворюватися або розмножуватися, а неживий такою здатністю не володіє. Віруси містять інформаційний матеріал для розмноження – генотип: РНК або ДНК, але не мають структур, які здійснюють розмноження (копіювання). Інакше кажучи, у вірусів є здатність до самовідтворення, але немає можливостей. Тому для утворення нових вірусних часток вірусу потрібні клітини людського організму, які оснащені всім необхідним для забезпечення власного поділу, чим і користується вірус, який потрапив у клітину. Наявної у нього ДНК або РНК достатньо для того, щоб у клітині людини налагодити утворення компонентів вірусу та їх складання в новий вірус.
Але для того, щоб вірус зміг запустити у клітині людини механізм власного розмноження, йому спочатку потрібно потрапити в організм, прикріпитися до певних клітин і проникнути в них. А після завершення утворення нових вірусів їм потрібно вийти з клітини, що стала фабрикою, і продовжити відтворення собі подібних вже в інших клітинах.
Що сьогодні нам відомо про віруси грипу
Існує чотири типи вірусів грипу: A, B, C і D. Віруси грипу A і B спричинюють сезонні епідемії щороку. Лише віруси типу А викликають пандемії, тобто глобальні епідемії. Пандемія може виникнути, коли з’являється новий тип вірусу грипу А, який інфікує велику кількість людей і здатний швидко поширюватися. Зараження вірусом грипу типу С зазвичай викликає захворювання з легким перебігом і, як прийнято вважати, не призводить до епідемії грипу серед людей. Віруси грипу D в основному вражають велику рогату худобу, вони не інфікують і не провокують захворювання у людей.
Читайте також: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти
Чим віруси грипу відрізняються від інших вірусів ГРВІ
Відмінності починаються вже на рівні будови. Вірус грипу містить на своїй поверхні унікальні молекули – нейрамінідазу та гемаглютинін. Завдяки гемаглютиніну вірус грипу прикріплюється до поверхні клітини організму людини, без чого неможливо його проникнення всередину неї. Щоб вірус грипу проник і розкрився в середині клітини з виходом його вмісту до внутрішньоклітинного середовища, йому потрібен М2-білок. Нейрамінідаза відповідає за відкріплення новоутворених вірусних частинок від мембрани клітини для їх подальшого поширення по людському організму і ураження нових клітин. Співвідношення гемаглютиніну і нейрамінідази на поверхні вірусу становить близько 4: 1.
Будова вірусу грипу B схожа з типом А: його оболонка також містить гемаглютинін і нейрамінідазу. А ось білок M2 у нього відсутній, його замінюють інші білкові молекули (NB і BM2) з такою самою функцією. Вірус грипу C за своєю структурою значно відрізняється від вірусів грипу A і B: на його поверхні розташований тільки один білок, який функціонально відповідає гемаглютиніну і нейрамінідазі вірусів грипу A і B, та один білок, який утворює оболонку вірусу.
Читайте також: ТОП-5 малоефективних методів боротьби з вірусом грипу
Крім структурних особливостей, вірус грипу відрізняється здатністю часто і швидко змінюватися (мутувати), а також загрозами для організму. Це стосується в першу чергу вірусів грипу типу А, оскільки змінам піддаються нейрамінідаза і гемаглютинін. Вони є своєрідними «візитними картками» (антигенами) вірусів грипу, за якими їх розпізнає імунна система людського організму і виробляє специфічні фактори захисту (антитіла). Сьогодні відомі 18 підтипів гемаглютиніну і 11 підтипів нейрамінідази (від H1 до H18 і від N1 до N11 відповідно), які утворюють потенційно 198 можливих комбінацій підтипів вірусу грипу A. Незважаючи на те, що сьогодні виявлені 131 підтип вірусів грипу А, з них лише тільки три підтипи HA (H1, H2 і H3) та два підтипи NA (N1 і N2) викликали епідемії у людей.
Чому вірус грипу викликає важкі стани та ускладнення?
Це безпосередньо пов’язано з його здатністю постійно змінюватися, що призводить до утворення нових типів вірусу, які не відомі імунній системі людини і проти яких у неї немає спеціальних захисних факторів (антитіл). Попадання таких вірусів грипу частіше викликають ускладнення у людей з ослабленою імунною системою, хронічними захворюваннями, осіб літнього віку і дітей, у яких зниження захисних сил не дозволяє імунітету швидко і адекватно справлятися з вірусами грипу.
Оскільки зміни в структурі нейрамінідази вірусу грипу відбуваються доволі часто, то кожен сезон існує ймовірність зіткнутися зі зміненим вірусом грипу. Крім того, вірусне захворювання створює сприятливі умови для приєднання бактерій, що призводить до появи у хворої людини різних бактеріальних ускладнень.
Ще однією відмінною особливістю вірусу грипу є його здатність проникати в кров і викликати пошкодження судинної стінки та її внутрішньої вистилки (ендотелію). Найбільше дістається капілярам, стінки яких складаються з одного ендотелію (лікарі називають цей стан капіляротоксикозом). Оскільки абсолютно всі органи нашого тіла забезпечуються кров’ю, ураження вірусом грипу судинної стінки тягне за собою порушення: від розладу функції до структурних змін. Таким чином, при захворюванні страждають всі органи, але найбільше дістається головному мозку, серцю, ниркам. Якщо певний орган вже страждає від хронічного захворювання, вірус грипу і судинні порушення, що виникають, негативно позначаються на його стані.
Читайте також: Обережно грип. Імунолог розповів, що робити у перші години після зараження вірусом
Додаткові порушення в роботі внутрішніх органів викликають при грипі інтоксикаційний синдром, який проявляється загальною слабкістю і підвищеною стомлюваністю, ознобом, головним болем, фотофобією. Ці симптоми переважно виникають першими при грипі та пов’язані з діяльністю самого вірусу в людському організмі (пошкодження клітин) і спробами імунної системи ним подолати його. Потрапляючи у кров, вірус грипу і токсичні продукти викликають ураження мозку, що ще більше погіршує стан організму на тлі судинних порушень і призводить до появи симптомів інтоксикації. Оскільки вірус грипу через свою агресивність проникає в кров уже в інкубаційний період, то і симптоми інтоксикації виражені досить сильно на відміну від риновірусу, який вражає переважно клітини порожнини носа, і в кров практично не проникає, тому як наслідок не викликає інтоксикацію. При інших ГРВІ (парагрип) інтоксикаційний синдром найчастіше виражений помірно, а на перший план виходять інші прояви захворювання, наприклад, катаральний синдром, що супроводжується нежитем, кашлем з відходженням мокротиння.
Загалом, вірусу грипу, завдяки своїм унікальним здібностям, вдається утримувати провідні позиції серед причин високої захворюваності й смертності людей. Завдяки швидким і часто непрогнозованим змінам його антигенів пацієнти щоразу стикаються з новими видами вірусу грипу.
Галина Бут, сімейний лікар
Які сьогодні є можливості, щоб ефективно йому протистояти, ви можете дізнатися в статті.
Читайте також: Наскільки виправдане застосування симптоматичних засобів при ГРВІ та грипі