Штам Епсилон коронавірусу, що спричиняє COVID-19, ось уже рік поширюється переважно у США та сусідніх країнах. Але поодинокі випадки є й у багатьох країнах Європи і Близького Сходу
Чим відрізняється Епсилон?
Офіційні назви цього штаму – CAL.20C або B.1.427 / B.1.429. Останнє подвійне позначення означає «гібрид» між двома лініями мутацій вірусу.
Штам вперше зафіксували в США ще в липні минулого 2020 року і майже рік називали «каліфорнійським» штамом. Назву Epsilon variant йому присвоїла ВООЗ наприкінці травня 2021 року, коли всім значущим варіантам коронавірусу дали імена у вигляді грецьких літер.
Варіант має п’ять визначальних мутацій, три з яких – у коді знаменитого спайкового білка-шипа корони коронавірусу (він відповідає за впровадження генетичного матеріалу вірусу в клітину).
Де він вже зафіксований?
Абсолютна більшість (97%) виявлених випадків інфікування варіантом Епсилон походять з території США (у половині випадків зі штату Каліфорнія), а також із сусідніх Канади та Мексики.
За межами Північної Америки звертає на себе увагу понад 100 випадків у Південній Кореї. Можливо, це непрямий «ефект технічної просунутості»: у Кореї дуже високий відсоток секвенування геномів вірусу SARS-CoV-2 (геном на липень-2021 розпізнали у 90 тисяч пацієнтів із 180 тисяч хворих, тобто у 50% випадків). Тоді як в інших розвинених країнах геном секвенують у 2%–5% випадків виявлення коронавірусу. А в країнах, що розвиваються і в бідних країнах – менш, ніж у 1% випадків.
Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати
Назагал кількість зафіксованих випадків варіанту Епсилон в інших країнах очевидно мала, і очевидно не спостерігається тенденцій до збільшення. У більшості країн, де виявлення цього штаму відбулося в листопаді-2020–квітні-2021, потім за травень–липень цього року геном Епсилона більше не виявлявся.
Поширюється так само швидко, як Альфа і Дельта?
Вчені припустили, що Епсилон програє конкурентну боротьбу штаму Альфа, до травня 2021 року відомому як «британський штам», він же VOC-202012/01 або B.1.1.7.
Так, у США, на батьківщині штаму Епсилон, на нього до кінця весни-2021 припадало лише 3,2% секвенованих геномів, тоді як на «британську» Альфу – 67%; а вже в липні-2021 більшість секвенованих у США геномів належали штаму Дельта.
В інших країнах всі штами коронавірусу в травні-липні 2021 року теж уже, схоже, витіснені штамом Дельта.
Вакцини на Епсилон діють?
У статті, опублікованій 1 липня в журналі Science, американські вчені повідомили результат дослідження штаму Епсилон: три мутації, що містяться в спайк-білку, помітно «знижують нейтралізуючі властивості антитіл, індукованих природною інфекцією SARS-CoV-2» (інших штамів), і антитіл, що виробляються після вакцинації.
Читайте також: Вся правда про противірусні препарати
«Виявилося, що порівняно з класичним циркулюючим штамом (D614G) варіант Епсилон у 2,4 рази менше нейтралізується антитілами, виробленими після щеплення вакциною Moderna, й у 2,3 рази менше антитілами, виробленими вакциною Pfizer/BioNtech, – пишуть вірусологи. – Таке зниження активності має той самий порядок величини, що й з варіантами Бета (у 4,4 рази нижче) і Гамма (у 3,3 рази нижче)».
Чи можуть заразитися Епсилоном ті, хто раніше інфікувався іншими штамами SARS-CoV-2?
Ті ж дослідники повідомили: нейтралізуючі властивості антитіл, що містяться в плазмі пацієнтів, які перенесли COVID-19 навесні 2020 року, через рік після цього у 3,4 рази менш ефективні щодо варіанту Епсилон, ніж щодо еталонних штамів D614G і A222V.
Втім, дослідники зробили ці висновки, як і попередні висновки про вакцини, використовуючи генну інженерію: штучним шляхом надавши спайк-білку коронавірусу, відмінного від SARS-CoV-2, ті самі мутації, що й у варіанта Епсілон.
Їм довелося це зробити через нестійкість справжнього штаму поза живими клітинами. Вірус надто «рано» інактивувався, й експеримент було важко провести у пробірці.
З точки зору доказової медицини, всі ці цифри з досліджень на штучній вірусній продукції генетиків не вважаються достовірними. Вони лише виявляють деяку можливість, але тепер вона потребує повторного вивчення з реальним Епсилоном, як мінімум, на тваринах.
Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет
Проти цих сумнівів є свій контрвисновок: мутація L452R, наявна в Епсилона, є також у штаму Дельта, для якого вже доведено клінічними спостереженнями за хворими людьми, що це «мутація втечі» (часткової) з-під розпізнавання клітинами пам’яті імунної системи і з-під своєчасної імунної відповіді.
Логічно припустити, що на цю мутацію і в Епсилона імунна система реагує аналогічно, тобто слабким «впізнаванням».
Що ж стосується антитіл до штамів Альфа і Дельта, вони, за даними тих самих учених, нейтралізують і Епсилон (імунна система прекрасно запам’ятовує спільну для них мутацію L452R). Можливо, на цьому і заснований ефект витіснення одного штаму іншим – багато інфікованих індійським або британським штамами (Дельтою або Альфою) вже вкрай рідко заражаються Епсилоном.
Симптоми і властивості варіанта Епсилон
Завдяки вдосконаленню механізму прикріплення вірусу до клітин слизової дихальних шляхів – трансмісивність (швидкість передання) цього штаму, згідно з даними американського регулятора СDC, на 20% вища, ніж у початкових класичних варіантів вірусу SARS-CoV-2.
Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19
Однак важкість симптомів захворювання, навпаки, в Епсилона виявилася помітно нижчою.
Ще в березні 2021 року Саміра Фафе-Кремер, керівник вірусологічної лабораторії університетських лікарень Страсбурга, заявила про цей штам, який тоді ще називали каліфорнійським: «Нам не варто турбуватися про нього, а просто розглядати його як інший варіант SARS-CoV-2, з тих, що передаються дуже легко, але не обов’язково викликають занепокоєння».
Французькі лікарі повідомили, що імунна система справляється з цим штамом, як зі звичайним ГРВІ. Вона припустили, що якісь із наявних у цьому штамі мутацій знизили ймовірність імунопатологічних реакцій, збоїв роботи імунітету. А саме такі збої у первинного та деяких інших штамів є частиною механізму важкого перебігу COVID-19.
У штаті Каліфорнія спостереження за даним штамом поки не зафіксували у зв’язку з ним таких загальновідомих синдромів COVID-19 як втрата нюху, ГРДС, порушення коагуляції (згортання крові), мультисистемний Кавасакі-подібний постковідний синдром.
Таким чином, відповіддю на найпопулярніше запитання «Які симптоми варіанту Епсилон?» буде: «Найчастіше спостерігалися стандартні симптоми звичайних сезонних ГРВІ, тяжкість яких залежить від стану імунної системи та організму в цілому».
Інфікування дітей та підлітків цим штамом фіксується так само рідко, як і у первинних варіантів коронавірусу – і багаторазово рідше, ніж у варіантів Альфа, Бета, Гамма і Дельта.
ВООЗ зробила висновок: Епсилон не страшний
І ось закономірне резюме від Всесвітньої організації охорони здоров’я. 6 липня 2021 року, всього через півтора місяці після того, як ВООЗ запропонувала термін Epsilon variant і через 4 місяці після того, як ця сама організація визнала каліфорнійський штам «варіантом вірусу SARS-CoV-2, що викликає інтерес», ВООЗ видалила цей штам із цього списку.
Іншими словами, Епсилон визнаний хоч і не тупиковою гілкою еволюції коронавірусу (все-таки порівняно з первинними варіантами підвищена його трансмісивність), але looser-варіантом. З огляду на те, що незабаром після виникнення Epsilon variant з’явилися значно «вдаліші» штами Альфа і Дельта, у Епсилона на їх тлі залишилося мало шансів поширитися.
Олег Кочевих