Повернення школярів за парти поставило на порядок денний щорічно хвилююче батьків питання: що буде із застудною захворюваністю цього року і як уберегти школяра від ГРВІ, щоб очне навчання тепер не перервалося вірусною інфекцією?
Багато хто розуміє, що поголовна вакцинація вчителів від COVID-19 повинна знизити темпи наростання захворюваності на коронавірусну інфекцію у дітей шкільного віку, заспокоїти їх батьків у плані ймовірності зараження під час перебування у навчальному закладі.
Але питання інших вірусних інфекцій, тих же ГРВІ, ніхто не скасовував, тим більше, що за дворічний період тотальних локдаунів, які змінювалися дистанційним навчанням і затяжними канікулами, при відсутності регулярного тренування до багатьох інфекцій імунний захист у дітей до них знизився.
Отже, припущення про те, що сьогодні школярі відрізняються підвищеною сприйнятливістю до вірусів ГРВІ, не здається безпідставним. Що робити батькам у такій ситуації – розглянемо у статті.
Чому діти почали хворіти?
Причини щорічного спалаху захворюваності на ГРВІ залишаються незмінними. У дітей основну роль відіграють два фактори:
- підвищена сприйнятливість до вірусних інфекцій;
- тривале перебування в обмежених просторах, що створює ідеальні умови для швидкого поширення та зараження великої кількості дітей вірусами ГРВІ.
З іншого боку, на епідситуацію впливає кількість зареєстрованих випадків ГРВІ у дітей, яких цього року буде більше з огляду на настороженість батьків щодо можливого зараження коронавірусною інфекцією їхніх дітей.
Сьогодні всі добре обізнані в особливостях перебігу COVID-19 у дітей та які ускладнення згодом можуть виникати. Тому поява будь-яких симптомів ГРВІ у дитини відразу ж спонукає звернутися до лікаря та пройти тестування на COVID-19.
З одного боку, зрозумілі настрої батьків, адже перед ними стоїть подвійне завдання: вберегти дітей і від ГРВІ, і від COVID-19. І краще відразу розібратися в ситуації, ніж потім бути захопленими зненацька розвиненими ускладненнями. З іншого, постійні переживання є стресовою ситуацією, тривале перебування у якій несприятливо вже для дорослих, оскільки знижує їх імунітет. А значить, і дорослий стає більш схильним до вірусних захворювань.
Подвійний захист школярів від COVID-19 та ГРВІ
Насамперед, починати необхідно із створення безпечного оточення. Сьогодні вакцинація проти COVID-19 активно проводиться серед дорослого населення, а працівники шкіл не допускаються до робочого місця без проходження її повного курсу. По можливості безпечним має бути і домашнє середовище, де школяр також проводить багато часу. Тому батькам необхідно подбати про власний захист та створення сімейного імунітету проти коронавірусної інфекції.
Крім того, не варто забувати про захист від ще одного патогена, не менш загрозливого за своїми ускладненнями, – вірусу грипу, проти якого є вакцини і ними можна щепити не тільки дорослих, а й дітей. Нерідко можна почути думку, що така вакцинація може бути надмірною, створюючи навантаження на імунну систему, з якою вона може не впоратися. На це лікарі мають відповідь, що вакцинація є більш щадним способом вироблення імунної відповіді, ніж природне зараження вірусами та розвиток захворювання, а в деяких випадках і ускладнень. Адже мета – досягти вироблення захисних факторів імунної системи, не наражаючи організм людини на додаткові ризики, які можуть виникати при захворюванні. З цього погляду вакцинація безпечніша, ніж вірусна інфекція.
Читайте також: Постковід у дітей: на що варто звернути увагу
Але важливо пам’ятати про те, що вакцинопрофілактика не гарантує 100% захисту і випадки захворювання у вакцинованих не такі вже й рідкісні. Це відбувається тому, що все залежить від імунної системи та її здатності формувати повноцінну імунну відповідь.
Тому наявність певних станів як в дітей, так і в дорослих, які знижують цю здатність, може зменшувати ефективність поствакцинального імунітету. Крім того, не від всіх відомих на сьогоднішній день вірусних захворювань можна захиститися – вакцини існують лише проти вірусів грипу, тоді як із рештою 200 представниками сімейства ГРВІ доведеться боротися за допомогою традиційних заходів.
Вони включають роз’єднання дитячого колективу за наявності у ньому хоча б одного школяра із видимими симптомами вірусної інфекції. В ідеалі така дитина не повинна приходити до навчального закладу. Своїй дитині потрібно пояснювати, чому важливо дистанціюватися від однокласників, які захворіли, і які заходи необхідні для профілактики ГРВІ.
Якщо дитина захворіла ГРВІ
Якщо дитина все ж таки захворіла, краще відразу звернутися за медичною допомогою. Лікар призначить необхідне обстеження, яке включатиме тестування на вірусні інфекції. При отриманні позитивного результату фахівцем буде рекомендовано лікування, яке обов’язково має включати препарати з доведеною противірусною дією на інфекційні агенти, що в першу чергу становлять найбільшу небезпеку, – віруси грипу та SARS-CoV-2.
Одним з таких препаратів з прямим противірусним впливом є сироп Флавовір, який містить діючу речовину протефлазід. Його дія полягає у блокуванні розмноження вірусів ГРВІ та грипу. Пряма противірусна дія сиропу Флавовір доведена і щодо коронавірусів. При своєчасному початку лікування Флавовіром сповільнюється розмноження вірусів, знижується вірусне навантаження на організм дитини, що сприяє полегшенню самопочуття дитини та прискоренню одужання без наслідків у вигляді розвитку ускладнень.
Таким чином, старт епідсезону з ГРВІ цього року може принести безліч сюрпризів. Тому батькам потрібно не втрачати пильності та бути напоготові у разі появи в їхнього школяра перших симптомів вірусної інфекції.
Ольга Задорожна, лікар-педіатр