Чому варто дотримуватися інструкцій при вживанні ліків і БАДів?

Чому варто дотримуватися інструкцій при вживанні ліків і БАДів?

Люди винайшли багато видів лікувальних препаратів, вони різняться за формами та способами вживання. Кожна пігулка, мікстура чи порошок мають свої дози та умови прийому. Недотримання рекомендацій лікаря або інструкції щодо вживання ліків і дієтичних добавок можуть серйозно зашкодити здоров’ю. Чому?

Кожен препарат має правила дозування, до яких належать його кількість, лікарська форма, частота і тривалість прийому. Вони залежать від індивідуальних особливостей пацієнтів – віку, статі, ваги тіла, чутливості до компонентів, паралельного прийому інших ліків, наявності супутніх захворювань тощо. Зазвичай дітям і людям старшого віку лікарі можуть зменшувати дози, щоб не зашкодити організму. Те саме стосується і дієтичних добавок – більше не означає краще. Дозування і тривалість прийому вітамінів зовсім невипадково вказують на пакуванні. Річ у тім, що деякі речовини можуть мати накопичувальний ефект. Тривале вживання призводить до передозування і зворотного ефекту, тобто очікувана користь зводиться до нуля.

Отже, звертаємо увагу на:

  • Дозування – визначається у кожному випадку окремо і є запорукою успішного одужання. Адже та сама доза буде недієвою для різних людей. Наприклад, якщо є родина, яка піклується про своє здоров’я і вживає дієтичну добавку ВІТАРГІН, то, згідно з інструкцією, мама і тато для своїх потреб прийматимуть по 1–3 флакони на добу, а їхні діти віком від 3 до 12 років вживатимуть 1–2 флакони на добу. У такий спосіб кожен організм отримає свою порцію аргініну і бетаїну.

 

 

  • Кратність прийому і курс – йдеться не тільки про частоту прийому на добу. Вживаючи ліки чи БАДи довше, ніж потрібно, можна отримати передозування, а припинивши курс раніше – невирішену проблему зі здоров’ям. Варто звернути увагу на те, що є курс прийому для отримання лікувального ефекту, а є – для профілактичного. Здебільшого вони різняться і не варто їх плутати.
  • Час прийому і поєднання з їжею – важливі, бо мова йде про всмоктування речовин. Адже шлунковий сік доволі агресивний і може легко деактивувати дію ліків або дієтичної добавки. Плюс певні препарати можуть бадьорити або як ВІТАСЕД, навпаки, заспокоювати і нормалізувати сон, тож і вживати їх варто зранку або ввечері, відповідно.
  • Сумісність з іншими препаратами – щоб препарати «не заважали» працювати одне одному, між прийомами потрібно робити перерви мінімум дві години. А в деяких випадках – виключити або замінити один із препаратів, щоб не отримати побічний ефект.
  • Можливі побічні реакції – наявність в інструкції побічних реакцій не свідчить про обов’язкове їх виникнення. Це попередження.
  • Термін придатності – йдеться не тільки про кінцевий строк. Сиропи, мазі, креми і краплі мають свій термін, який починається з моменту відкриття пакування. Тому рекомендується прямо на банці або тюбику маркером записувати дату відкриття.

Якщо не дотримуватися інструкції, то…

…У найкращому випадку, все може закінчитися розладами травлення (нудота, діарея, біль у животі), алергічними реакціями (висипи, свербіж, набряки), втратою апетиту, головним болем, загальною слабкістю, зміною тиску, втратою свідомості, проблемами із зором та слухом. Якщо хаотично приймати ліки, то картина буде серйозною (ліки містять суворо регламентовану концентрацію діючої речовини): від проблем зі здоров’ям, погіршення хвороби до летального випадку.

На жаль, у нас досить поширене самолікування і призначення собі ліків через пошукові системи в інтернеті або знайомих. В результаті це закінчується передозуванням і відповідними наслідками. Наприклад, не всі мами уважно читають інструкції та забувають, що ібупрофен не можна давати при вітряній віспі, бо він викликає ускладнення. Тривале вживання жарознижувального може бути причиною порушення роботи печінки, підшлункової залози та нирок. Довготривале використання судинозвужувальних крапель під час нежитю призводить до залежності: частішого використання і збільшення дози. Передозування ліками у кардіохворих закінчується розладами серцевого ритму. Одночасний прийом кількох нестероїдних протизапальних препаратів підвищує ризик побічних ефектів.

Як правильно зазначив колись лікар епохи Відродження Теофраст Парацельс: все є отрута, все є ліки, те й інше визначає доза. Те саме стосується і БАДів, не зважаючи на їхню природність і максимальну користь. Сучасні науковці довели, що передозування кальцієм може спровокувати рак, вітаміном Е – інсульт, бета-каротином – рак легенів у курців, вітаміном D – каміння у нирках. Поєднання вітаміну Е або ацетилсаліцилової кислоти з антикоагулянтами підвищує ризик виникнення кровотечі. Тому не треба пропивати курси вітамінів «про всяк випадок».

Отже, нашкодити можуть і ліки, і БАДи, якщо не дотримуватися рекомендацій лікаря або інструкцій. Варто пам’ятати, жодна пігулка чи дієтична добавка не допоможе, якщо вести малоактивний спосіб життя, харчуватися фаст-фудом, не висипатися, зловживати алкоголем та палити. Тому будьте здорові та вживайте БАДи або ліки правильно, адже самолікування небезпечне.