Готовність номер один: коронавірус зустрічаємо у всеозброєнні

Готовність номер один: коронавірус  зустрічаємо у всеозброєнні

У топових  новинах міцно облаштувався коронавірус. Щодня оновлюються дані про те, що вірус вже проник в Європу, є підтверджені випадки захворювання. У цій ситуації українці все частіше запитують себе – як уберегти себе і близьких, якщо коронавірус добереться до України? Варто відзначити, що паніка – не найкращий помічник у таких ситуаціях. Набагато конструктивніше – вивчити інформацію про нового ворога людства і про заходи ефективної профілактики.

Хто такий цей коронавірус і чи не перебільшена його небезпека

Коронавірусам мільйони років, вони добре вивчені. І нинішня ситуація досить типова для епідемічної, вірусної теми взагалі. Зовсім недавно народ лякався і грипу, який називали свинячим. Він відомий як A / H1N1 / California / 2009. У 2009 році його оголосили пандемічний штамом, трапилася масова істерика, дуже схожа на те, що відбувається зараз. Коронавірус – це окреме сімейство, яке включає 40 РНК вірусів, і складається з 2-х підродин (людського і тваринного). Людських виділяють три штами: 1) SARS-CoV – атипова пневмонія (2002); 2) MERS-CoV – близькосхідний збудник респіраторного синдрому (2015); 3) 2019 nCoV-вірус пневмонії нового типу (2019-2020). Тому і заходи підготовки до можливого приходу китайського «гостя» – не виняткові, вони стандартні як при загрозі будь-якої епідемії, грипу то чи ГРВІ, або коронавірусу.

Читайте: «Універсальний солдат» проти «майстра маскування»: як відбити вірусну атаку?

Що потрібно знати про підготовку своєї імунної системи до зустрічі з будь-якими вірусами взагалі і коронавірусами зокрема

Якщо ми говоримо про «китайця» – труднощі полягають у тому, що вакцини від нього не існує. Як правило, якщо ми говоримо про грип (а саме грип сьогодні для України поки найактуальніше коронавіруса), то першим головним у підготовці є, звичайно, вакцинація. У розпал епідемії про це говорити запізно, щеплюватися потрібно заздалегідь проти тих вірусів, які з великою ймовірністю будуть циркулювати в найближчому епідсезоні.

Причина підступності гучного вірусу – в його новизні

Це новий вірус, від якого немає імунного захисту. З цим пов’язані важкий перебіг викликаних ним захворювань і смертельні випадки. В основному в зоні ризику знаходяться люди, які мають порушення в стані імунної системи через хронічні захворювання, викликані латентними інфекціями, такими як герпесвіруси та інші, які генералізуються (активізуються) на тлі коронавірусної інфекції. Переживуть атаку коронавірусу ті, хто має хороший імунний захист, тобто добре працюючу імунну систему.

Читайте також: Що відомо про вірус грипу і чому ми хворіємо

Віруси ГРВІ це неначе«тренінгові» віруси, які постійно тренують імунну систему, якщо вона в хорошому стані. Але для цього лікарі повинні знати, у кого імунітет в хорошому стані, а у кого відсутній, тобто необхідно визначити тих, хто знаходиться в зоні ризику. Потрібна система моніторингу імунного здоров’я людей, яка показала б, у кого імунна система знаходиться в стані супресії (пригніченості) здійснювати імунний захист організму людини. Це важливо, тому що для людей, що входять до групи ризику, необхідно ретельно підходити до вибору засобів для лікування ГРВІ. Вони повинні з перших днів захворювання отримувати препарати з прямою противірусною дією, цим людям не можна застосовувати імуностимулятори АТС групи LO3. Застосування імуностимуляторів людьми із захворюванням імунної системи може призвести до повного паралічу імунної системи (рефрактерності), тоді серйозних ускладнень аж до летального результату не уникнути.

Чому противірусні препарати необхідно приймати за появи перших симптомів ГРВІ

Тому що вірусне навантаження на початковому етапі захворювання не таке високе, як у розпал хвороби, коли досягається пік розмноження вірусу. Призначені противірусні лікарські препарати в момент максимального вірусного навантаження не дадуть бажаного ефекту. Наприклад, кількість копій вірусів грипу при максимальній вірусному навантаженні досягає 10 в 24 ступені (копій РНК в 1 мл. крові). Але якщо прийняти препарат з прямою противірусною дією в перші дні захворювання, коли вірусне навантаження може залишатися на рівні 10 в 12 ступені копій, то властивих грипу та ГРВІ наслідків вірусної атаки на організм, яка називається «хворобою» не буде або воно буде слабко виражена. Таких проявів захворювання як висока температурна реакція, пневмонія не буде, а головне людина буде жити і не отримає ніяких ускладнень для свого організму.

Відносно попередження коронавирусної інфекції, на жаль, вірогідність того, що людина так чи інакше може отримати цей вірус, досить висока. І до цього треба бути готовими.

Читайте: Обережно грип. Імунолог розповів, що робити у перші години після зараження вірусом

В Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського, який входить до складу лабораторної мережі Всесвітньої Організації охорони здоров’я з грипу та є головним науковим центром України з вивчення вірусних захворювань, вже почали досліджувати дію наших препаратів на коронавірус інших генотипів.

Завідуюча лабораторією експериментальної хіміотерапії вірусних інфекцій, доктор медичних наук, професор Світлана Рибалко зазначила, що новий штам коронавірусу дуже агресивний тому, потрібно шукати так звані полімішеневі препарати. Ті, які діють не на одну конкретну «мішень» вірусу, а відразу на кілька. Наприклад – на проникнення коронавирусу в клітину і на синтез вірусоспецифічних ферментів в процесі реплікації вірусів всередині клітини, тобто інгібіторів протеїнази і РНК-полімерази.

Щодо дії на РНК-віруси грипу препарати отримані з рослинних флавоноїдів, з діючою речовиною протефлазід, показали високу ефективність і безпеку в українській клінічній практиці. Вони мають саме полімішеневий механізм прямої противірусної дії. Їх тестували щодо безлічі вірусів – грипу, герпесу, ВІЛ, гепатиту С, аденовірусів, ентеровірусів і папиломавірусів, де вони показали високий рівень противірусної активності на всі «досліджувані» віруси. Флавоноїди виявилися вдалою комбінацією, яка блокує вірус на основних етапах його життєвого циклу. З огляду на, що пряму противірусну дію на віруси грипу у флавоноїдів доведено, а віруси грипу, і коронавіруса це РНК-віруси, які мають загальні механізми реплікації, ймовірно, що флавоноїди можуть впоратися і з новим видом коронавируса,” – розповіла Світлана Рибалко.

З огляду на те, що пряму противірусну дію на віруси грипу у флавоноїдів доведено, а віруси грипу, і коронавірусу це РНК-віруси, які мають загальні механізми реплікації, ймовірно, що флавоноїди можуть впоратися і з коронавірусів 2019 nCoV, так як вони пригнічують проникнення і реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом пригнічення вірусоспецифічні ферментів – ДНК і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази і нейрамінідази.

Читайте: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти

Сьогодні важливо зосередитися на профілактиці. Краще мати під рукою лікарський препарат прямої противірусної дії на РНК і ДНК віруси і приймати його за перших симптомів нездужання, коли вірусне навантаження не досягло свого максимуму. Така тактика зменшить вірусне навантаження, і стан хворого буде поліпшуватися.

Найбільше підходять флавоноїди і лектини. Властивості лектинів блокувати проникнення вірусів, а флавоноїдів – не тільки блокувати проникнення, але і пригнічувати синтез вірусоспецифічні ферментів в процесі реплікації вірусів. До того ж вони нетоксичні. Такі лікарські препарати можна і потрібно використовувати”, –  зазначила завідуюча лабораторією експериментальної хіміотерапії вірусних інфекцій Світлана Рибалко.

Важливо зберігати спокій, не піддаватися панічним настроям і знати, як зустріти незваного «гостя».

Читайте ще: ТОП-5 малоефективних методів боротьби з вірусом грипу

Нагадаємо, що днями в офіційному зверненні до Міністра охорони здоров’я України Зоряни Скалецької, фармацевтична компанія “Екофарм” запропонувала забезпечити противірусним препаратом громадян, які прилетіли з КНР і медперсонал, який обслуговує людей, що знаходяться на карантині. Свою пропозицію “Екофарм” обґрунтовує нещодавно отриманими даними про те, що діюча речовина протефлазід ймовірно може  ефективно діяти і на новий коронавірус.

Як повідомляє Medoboz, на жаль, Міністерство охорони здоров’я не відреагувало на офіційну пропозицію забезпечити людей, що прибули з Уханя засобами противірусної профілактики. Тому компанія “Екофарм” зробила це самостійно, як гуманітарну допомогу, у відповідь на прохання головного лікаря Новосанжарської районної лікарні Ольги Гирі. Місцеві медики повідомили про високий рівень захворюваності на грип та ГРВІ в районі. 1000 упаковок отримала районна лікарня, ще 150 передано для застосування в зоні карантину.

 

Читайте ще: Лікар-імунолог розповіла, як правильно лікуватися від гриппу