Грип у вагітних: у чому небезпека і як лікувати

Грип у вагітних: у чому небезпека і як лікувати

Вагітність – це час, коли майбутній мамі потрібно бути дуже уважною до свого здоров’я. Зміни, які відбуваються в її організмі, плюс зростаюче нове життя обумовлюють подвійну відповідальність за стан здоров’я. Серйозним випробуванням можуть стати вірусні інфекції в період виношування дитини.

Грип відноситься до найбільш небезпечних інфекцій для всіх хворих. Що вже говорити про вагітних жінок, у яких ймовірність важкого і ускладненого перебігу збільшується в рази. Перебудова механізмів імунного захисту, зміни гормонального фону і обміну речовин роблять жінку в період вагітності і в перші 2 тижні після пологів вкрай вразливою до несприятливого впливу вірусу грипу. Навіть легкий перебіг грипу у вагітної може викликати загострення хронічних захворювань, що неодмінно позначиться на виношуванні дитини.

Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Тому для вагітної жінки важливо все: і запобігання зараженню вірусом грипу, і раннє виявлення симптомів захворювання, і правильне лікування, щоб полегшити самопочуття майбутньої мами, запобігти розвитку у неї важких станів і можливих несприятливих наслідків для майбутньої дитини.

Небезпека грипу під час вагітності

Несприятливий вплив вірусу грипу позначається не тільки на організмі вагітної, під загрозою опиняється і розвиваючийся внутрішньоутробно організм. На ранніх термінах вагітності, коли відбувається закладка систем організму майбутньої дитини і починається формування її органів, особливо великий ризик розвитку їх патології. На більш пізніх термінах вагітності існує небезпека інфікування плода. Найнебезпечнішим наслідком грипу у вагітної є викидень або передчасні пологи.

Ймовірні ускладнення гриппу у вагітних

  • Дихальна система

Вражається вірусом грипу в першу чергу, у вагітної можуть розвинутися бронхіт, запалення легенів. Ці ускладнення часто призводять до швидкого розвитку дихальної недостатності, що ставить під загрозу здоров’я та життя жінки, так само як і можливість виношування нею дитини.

  • ЛОР-органи

Грипозна інфекція також може поширитися на сусідні органи і спричинити виникнення отиту, синуситу, тонзиліту. При хронічних захворюваннях ЛОР-органів висока ймовірність їх загострення у вагітної на тлі захворювання на грип.

  • Серцево-судинна система

Також опиняється під загрозою ураження вірусом грипу. Серед можливих ускладнень у вагітних – запалення серцевого м’яза (вірусний міокардит) і/або зовнішньої оболонки серця (перикардит), розвиток серцевої недостатності. Перераховані ускладнення небезпечні не тільки для жінки, вони несуть загрозу для плода, викликаючи порушення кровопостачання плаценти, через яку здійснюється доставка речовин, необхідних для нормального розвитку майбутньої дитини. Це може призводити до хронічної плацентарної недостатності, маловоддя і затримки внутрішньоутробного розвитку плода.

  • Сечовидільна система 


Якщо жінка хворіє хронічними захворюваннями сечовидільної системи, наприклад, хронічним пієлонефритом, при вагітності висока можливість його загострення на тлі захворювання на грип.

Наслідки грипу для плоду різняться залежно від термінів вагітності

Грип під час вагітності 1 триместр

Перший триместр вагітності вважається найбільш критичним в плані наслідків зараження вірусом грипу. В цьому періоді закладаються тканини і органи, тому пошкодження вірусом грипу їх зачатків може викликати формування численних вад розвитку у майбутньої дитини, іноді несумісних з життям, що може обернутися перериванням вагітності на ранніх термінах. Хоча захисні реакції організму вагітної і вважаються корисними для боротьби з вірусом грипу, вони можуть завдати шкоди плоду, що розвивається.

Найбільш вразливою до несприятливої ​​дії вірусу грипу виявляються нервова система і органи чуття (зоровий і слуховий апарат), серце, які формуються саме в 1 триместрі вагітності. Так, підвищення температури тіла у матері у відповідь на вірусну інтоксикацію може спровокувати формування у плода дефектів нервової трубки, таких як розщеплення хребта, енцефалоцеле і аненцефалію, що може завершитися внутрішньоутробної загибеллю плоду і викиднем.

Грип у 2 триместрі вагітності

Ризики для дитини, описані для 1 триместру вагітності, пов’язані із зараженням його мами вірусом грипу і загрозою переривання вагітності, у 2 триместрі вагітності знижуються, однак повністю не зникають. Комі того, захворювання на грип, починаючи з 2 триместру вагітності, може призводити до запальних змін в плаценті і внутрішніх органах, і дитина народжується з симптомами вродженої грипозної інфекції.

Читайте: Вся правда про противірусні препарати


Контакт з вірусом грипу в період внутрішньоутробного розвитку навіть в разі легкого перебігу захворювання у вагітної може стати причиною порушення формування імунних захисних механізмів, що з перших днів життя дитини проявляється підвищеною сприйнятливістю до збудників застудних захворювань і кишкових інфекцій.

Грип в 3 триместрі вагітності


Як і у 2 триместрі, в останні місяці вагітності захворювання на грип може привести до розвитку вродженого грипу у дитини з усіма вищеописаними наслідками. На думку лікарів, зараження грипом в третьому триместрі вагітності представляє меншу небезпеку для дитини, проте, зберігається несприятливий вплив вірусу її на його розвиток.

Лікування грипу у вагітних

Лікування грипу в період вагітності представляє непросте завдання. З одного боку, воно повинно починатися якомога раніше, тобто при появі перших симптомів захворювання, не чекаючи його розпалу і, тим більше, розвитку ускладнень. З іншого боку, ліки при вагітності мають обмеження у використанні, що пов’язано з їх можливим несприятливим впливом на плід, що розвивається.

Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Під час вагітності багато ліків (аспірин, деякі противірусні препарати, комплексні протівосімптоматіческіе препарати, а також судинозвужувальні і протикашльові засоби) протипоказані. Тому основним правилом хворої на грип вагітної має стати відмова від застосування без потреби і без попереднього узгодження з лікарем будь-яких препаратів, щоб зайвий раз не нашкодити дитині.

З огляду на негативний вплив вірусу грипу не тільки на організм вагітної, а й на плід, лікування грипу неможливо без етіотропної терапії прямими противірусними препаратами. Причому, чим раніше вони будуть призначені, тим більше шансів на менший ушкоджуючий ефект вірусу грипу не тільки на дихальні шляхи і розвиток важких, небезпечних для здоров’я і життя жінки ускладнень, до яких відноситься в першу чергу вірусна пневмонія, а й зараження плода.

Читайте: Як флавоноїди впливають на віруси?

Це обумовлено тим, що при розмноженні вірусу грипу всередині клітин органів дихання збільшується кількість вірусних копій, наростає вірусне навантаження на організм вагітної, з яким її імунна система, що знаходиться в умовах значної перебудови імунологічних механізмів, швидко впоратися не може. Однак навіть у випадках інфекційних захворювань застосування препаратів, що впливають на реактивність імунної системи вагітних, вважається недоцільним, оскільки можуть ускладнити вагітність або стимулювати викидень.

 Контакт із хворим на грип

Якщо вагітна побувала в контакті з хворим на грип та вона знає про це, або зараження відбулося непомітно, то при появі перших симптомів захворювання необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Якщо діагноз грипу буде підтверджений, лікар може призначити прямий противірусний препарат на основі флавоноїдів, який містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія полягає в пригніченні вірусних ферментів розмноження, що дозволяє перервати відтворення вірусних копій і таким чином стримати наростання вірусного навантаження на жіночий організм.

Читайте: Грип небезпечніший, ніж здається: імунолог розповіла про можливі загрози для дітей

Своєчасно розпочате лікування дозволяє вберегти вагітну і її майбутньої дитини від наведених вище негативних впливів вірусу грипу. Клінічний досвід застосування препарату з активною (діючою речовиною протефлазід в I – III триместрах вагітності та в період годування груддю негативного впливу не виявив. Важливим є і те, що згідно інструкції при проведенні доклінічних досліджень ембріотоксичного, тератогенного, фетотоксичного, мутагенного та канцерогенного впливів не виявлено. Рішення про доцільність застосування препарату в період вагітності та годування грудьми приймає лікар.

Питний режим і харчування вагітної під час гриппу

Хвора на грип вагітна жінка потребує фізичного і психічного спокою. Важливо дотримуватися питного режиму, адекватного втратам рідини при підвищенні температури тіла. І це питання вимагає узгодження з лікарем, з огляду на можливі ускладнення у майбутньої мами з боку нирок і схильність при вагітності до затримки рідини в організмі.

Читайте: Прямий вплив на віруси – запорука успішного лікування ГРВІ та грипу


Повноцінне вітамінізоване харчування залишається основним джерелом необхідних для жінки і її майбутньої дитини поживних речовин. Тому якщо апетит при грипі знижений, не варто забувати про те, що сили на боротьбу з вірусною інфекцією потрібні двом: і мамі, і майбутній дитині.

Профілактика грипу під час вагітності

Запобігання захворювання на грип в період вагітності повинно бути основною метою. Якщо всіляко уникати можливості зараження вірусом грипу, то вищеперелічених ускладнень у вагітної, так само як і загрози виношування дитини, не буде. Тому краще зайвий раз не ризикувати і дотримуватися простих рекомендацій не тільки вагітною, а й її близькими.

    • Уникати контакту з хворими на грип. Слід відмовитися від відвідування людних місць без крайньої необхідності.
    • Щоденні прогулянки краще здійснювати в місцях, де мало людей і багато свіжого повітря (в парках, скверах) і, отже, низький ризик заразитися грипом.

  • Щоразу виходячи з дому, необхідно використовувати захисні маски і не забувати їх міняти, а одноразові утилізувати після використання.
  • Стежити за чистотою рук.
  • Зробити вакцинацію – при  вагітності понад 14 тижнів.

Вакцинація від грипу під час вагітності


Один з дієвих способів профілактики грипу у майбутньої мами – вакцинація. Вагітним дозволена вакцинопрофілактика інактивованими вакцинами, що містять компоненти неактивного вірусу, на введення яких імунна система реагує виробленням адаптивного імунітету. Такі вакцини не становлять загрози для вагітної і її майбутньої дитини. Вакцинуватися краще до початку періоду підйому захворюваності, щоб забезпечити достатній час для формування повноцінного імунного захисту.

Препарати для профілактики грипу у вагітних

Профілактика грипу за допомогою лікарських засобів повинна проводитися з урахуванням лікарських рекомендацій. Застосування різних препаратів, що підвищують імунітет, повинні попередньо узгоджуватися з лікарем. Про самостійне застосування засобів, які традиційно вважаються абсолютно безпечними і використовувалися до вагітності, на цей період краще забути.

Читайте: Вчені США підтвердили противірусну активність діючої речовини протефлазід

Таким чином, зараження вірусом грипу при вагітності несе подвійну загрозу, – здоров’ю та життю майбутньої мами і майбутньої дитини. Тому найкращим рішенням буде максимально захистити себе на весь період вагітності від можливих джерел грипозної інфекції, а якщо зараження відбулося – не займатися самолікуванням і відразу ж звернутися до лікаря. Тільки за допомогою фахівця і слідуючи його рекомендаціям з прийому препаратів  можна забезпечити ефективний захист від вірусної інфекції.

Чумак Анатолій