Карантин у школі: як захистити дитину від застуди

Карантин у школі: як захистити дитину від застуди

Щоб запобігти можливому розповсюдженню коронавірусу, влада столиці затвердила план протиепідемічних заходів. У школах та вишах Києва впроваджують дистанційне навчання. Також будуть закриті кінотеатри та розважальні центри, скасовані масові заходи – конференції, концерти та спортивні події.  Про це заявив у відеозверненні мер столиці Віталій Кличко.

 

https://www.facebook.com/Vitaliy.Klychko/videos/1100625010276835/

 

Також зростає і захворюваність на ГРВІ в Україні.

Чи свідчить карантин про те, що ситуація із захворюваністю на ГРВІ та грип несприятлива і в місті/регіоні/країні лютує небезпечний вірус?

Все залежить від того, які віруси на даний момент стали причиною найбільшої кількості застудних захворювань. Цим питанням займаються спеціальні служби, що знаходяться у підпорядкуванні Міністерства охорони здоров’я, саме вони володіють інформацією і відстежують епідситуацію. Зазвичай, карантин вводиться, коли кількість хворих (йдеться про зареєстровані випадки, тобто облік тих, хто звернувся до лікаря та їм встановили діагноз) у регіоні перевищила певний рівень. Для ГРВІ – це 20% хворих. Тобто сам факт введення карантину не повинен лякати, це сигнал того, що до стану здоров’я, як свого, так і близьких, потрібно поставитися з підвищеною увагою, і при перших симптомах нездужання бігти до лікаря, а не до аптеки.

Читайте також: Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах

У цей період важливо усвідомлювати, що кожне зафіксоване звернення допоможе органам охорони здоров’я побачити об’єктивну картину по загальній захворюваності населення в певному регіоні, краще спрогнозувати розвиток ситуації та спланувати проведення необхідних заходів (закриття дитячих установ, перенесення масових зборів та інші). Погано, коли захворюваність на ГРВІ висока, а більшість хворих замість того, щоб звернутися за допомогою до професіонала, сидять вдома і займаються самолікуванням, в гіршому випадку – переносять недугу на ногах, і розносять інфекцію. Створюється парадоксальна ситуація – «офіційно застуди немає, але всі хворіють». Щоб цього не було, потрібно звертатися до лікаря.

З якою метою вводиться карантин у школі?

Основне завдання карантину – знизити частоту контактів у колективі між дітьми і таким чином мінімізувати ймовірність обміну вірусами. Заняття можуть припинятися при будь-якому інфекційному захворюванні, якщо існує реальна загроза передачі збудника хвороби. Оскільки застуди зустрічаються найбільш часто, то і карантин через ГРВІ в усіх на слуху. Через те, що діти, в силу особливостей стану імунної системи, є основними джерелами поширення ГРВІ серед населення, то на карантин закривають саме дитячі установи.

Читайте також: Набридливий кашель у дитини – непростий симптом

Висока щільність учнів в школах сприяє спалаху епідемії. Не секрет, що багато шкіл переповнені, а дотримання санітарних норм нерідко кульгає – класні кімнати не завжди провітрюються в мінусову температуру, заражені вірусом поверхні парт та стільців оброблять в кращому випадку наприкінці навчального дня. Крім того, для багатьох батьків банальний нежить у дитини не є приводом залишити її вдома. Так само, як не відміняється відвідування спортивних секцій та додаткових занять, особливо якщо вони платні. При цьому багато хто забуває, що навіть одного учня з початковими симптомами ГРВІ досить для того, щоб заразилися всі учні та педагоги.

Чи може дитина, яка перебуває на карантині та не відвідує шкільні заняття, захворіти на застуду?

Може. Карантин не є 100-відсотковою гарантією того, що діти будуть захищені. Він тільки зупиняє подальше поширення вірусу серед особливо сприйнятливих до нього осіб, якими є діти, впливаючи на картину загальної захворюваності у регіоні. Якщо дитина вже встигла заразитися, або активно відвідує гуртки/секції, масові заходи з великим скупченням людей, де ризик отримати вірус досить високий, то захворіти вона може, навіть перебуваючи офіційно на карантині. Крім того, джерелом захворювання можуть стати батьки, які в умовах епідемії теж хворіють і можуть передавати вірус оточуючим.

Як захистити дитину від застуди в період високої захворюваності?

Якщо засоби масової інформації рясніють новинами про часті випадки ГРВІ, а в школі оголосили карантин, то з високою часткою ймовірності можна стверджувати, що ваша дитина побувала у контакті з інфікованою людиною, і вірус зріє в її організмі. Уже на цьому етапі, не відкладаючи на потім та не сподіваючись на «може обійдеться», потрібно звернутися до лікаря, який порекомендує лікування, здатне усунути захворювання на початковій стадії та не дати розвитку ускладнень. Таким чином, сама дитина буде захищена від важких наслідків застуди, а її родичі – від вірусу, який вони можуть отримати від носія.

Лікар може порекомендувати противірусні препарати прямої дії. Їх прийом потрібно починати негайно, з появи симптомів (підвищення температури, нежить), оскільки вірус, який знаходиться протягом декількох днів у дитячому організмі, вже активно розмножується, а його кількість (лікарі називають це вірусним навантаженням) зростає в геометричній прогресії. Тому чим раніше починати прийом ліків, тим швидше вдасться заблокувати розмноження патогена та не дозволити вірусному навантаженню збільшуватися. У цьому випадку імунна система, черговий раз, тренуючись на вірусах ГРВІ, легко з ними впорається і виробить імунну пам’ять, щоб у майбутньому ще раз зіткнувшись, швидко прибрати їх з організму.

Читайте також: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти

Загалом, у сезон, коли епідемічний поріг захворюваності на ГРВІ перевищено, важливо розуміти, що основне завдання боротьби з інфекцією не зводиться виключно до лікування кожного окремого випадку. Не менш важливо усіма можливими способами запобігти її поширенню й таким чином знизити масову захворюваність. Усвідомлене розуміння цього кожним з нас і правильна поведінка дозволить зупинити вірус, що розгулявся, та повернути його в рамки статистичної норми.

 

Галина Бут, сімейний лікар