Поліорганний вплив COVID-19 на дитячий організм: ризики ураження

Про можливість мультиорганних уражень при COVID-19 відомо досить добре. Більш детально це питання вивчено у дорослих, тоді як у дітей більше говорять про мультисистемну запальну відповідь, в яку об’єднують органні ураження, що найбільш часто діагностуються у дитячому віці.

Чому коронавірус мультисистемний і ураження яких органів у дітей варто очікувати – розглянемо у статті.

Найбільш частими станами, що спостерігаються у дітей з тяжкими формами COVID-19, є:

 • септичний шок,
 • токсична енцефалопатія,
 • синдром поліорганної недостатності,
 • дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові,
 • епілептичний статус.

Як відомо, поліорганне ураження при COVID-19 характеризується розвитком:

 • гострої легеневої недостатності,
 • гострої печінкової недостатності,
 • гострим пошкодженням нирок,
 • серцево-судинними порушеннями,
 • можливими гематологічними та неврологічними розладами.

Читайте також: Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

У їх виникненні відіграють роль як особливості SARS-CoV-2, так і можливість розвитку гіперзапальних реакцій, що супроводжуються підвищенням рівнів прозапальних медіаторів, ендотеліальною дисфункцією, коагуляційними порушеннями.

Вважається, що розвиток і прогресування COVID-19 включає наступні основні патологічні механізми:

 • пряму вірус-індуковану цитотоксичність в клітинах, що експресують рецептори до ангіотензинперетворюючого ферменту-2 (ACE2),
 • порушення регуляції ренін-ангіотензин-альдостеронової системи,
 • порушення регуляції клітин та тромбозапалення,
 • фіброз тканин.

Фактори ризику поліорганного ураження при COVID-19 у дітей: чи існують вони

Як показали  дослідження, фактори ризику у дітей багато в чому подібні до факторів ризику у дорослих. У цій групі опинилися діти раннього віку, і ті, хто має супутні хронічні та вроджені захворювання, а також за наявності ко-інфекцій з іншими вірусними захворюваннями, наприклад, грипом А та В, аденовірусною, риновірусною, бокавірусною та респіраторно-синцитіальною вірусною інфекціями.

Читайте також: Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

Високий ризик поліорганних уражень відзначається і у дітей з несприятливим преморбідним фоном, куди відносяться:

 • хронічні захворювання органів дихання (хвороби легень, муковісцидоз, бронхіальна астма),
 • імунодефіцитні стани різного генезу,
 • онкологічна патологія,
 • застосування імуносупресивних лікарських засобів,
 • вади розвитку серця.

Це може бути пов’язано також зі зниженням ефективності їх лікування в період пандемії та обмеженням доступу до медичної допомоги. Тому лікування хронічних захворювань у дітей на даний час набуває особливо важливого значення.

Мультисистемні ураження у дітей при COVID-19: чи є особливості

Крім типового для COVID-19 ураження дихальних шляхів та появи відповідної симптоматики, часто виникають поєднані ураження.

У третини дітей розвиваються порушення з боку органів травлення, що проявляються диспептичними симптомами та болем у животі.

На другому місці за частотою (у кожної 10 дитини) знаходяться ниркові ураження, що маніфестують явищами ниркової недостатності або змінами сечі (протеїнурія, гематурія).

Читайте також: Типи коронавірусів. Як на них впливають противірусні препарати

З такою самою частотою розвиваються і кардіоваскулярні розлади, що супроводжуються тахікардією, серцевою дисфункцією та порушеннями провідності, міокардитом аж до шоку при тяжкому перебігу COVID-19.

Неврологічні прояви, такі як головний біль, млявість, дратівливість і втома, сонливість, біль у кінцівках є неспецифічними, а їх низька частота виявлення може бути пов’язана з віковими особливостями, коли маленькі діти не здатні сформулювати скаргу, а батьки не завжди помічають перераховані вище зміни.

Те саме стосується змін сприйняття запахів та смакових відчуттів: на них можуть звернути увагу лише старші діти.

Зміни з боку печінки, як і гематологічні порушення, виявляються під час обстеження у вигляді підвищення рівня печінкових ферментів, лімфопенії, лейкопенії, підвищеної ШОЕ.

Шкірні прояви також нерідко супроводжують COVID-19, можуть виникати і при безсимптомному перебігу захворювання.

Поліорганне ураження при COVID-19 у відстроченому періоді проявляється розвитком мультисистемного запального синдрому. У дітей спостерігається стійка безпричинна лихоманка з множинним ураженням органів:

 • кон’юнктивіт,
 • гіперемія губ,
 • набряки на ногах і руках,
 • висипання,
 • шлунково-кишкові симптоми (біль у животі, нудота, блювання або діарея),
 • неврологічні прояви (головний біль, симптоми).

Чи можна знизити ризики поліорганного ураження на фоні COVID-19 у дітей

Це питання почало підніматися останнім часом, в міру накопичення інформації про вплив коронавірусу на дитячий організм і реєстрацію органних уражень. Висновок став очевидним: діти також схильні до серйозного впливу COVID-19 і ризики для їх здоров’я також існують, незважаючи на первинний легкий і навіть безсимптомний перебіг коронавірусної інфекції.

Читайте також: Часті ГРВІ у дитини і сухість слизових дихальних шляхів: чи є взаємозв’язок?

І це швидше мінус, ніж плюс, тому що стерта або невиражена симптоматика у дитини не спонукає її батьків звернутися до лікаря або провести тестування на COVID-19, а порушення, що запускаються присутнім вірусом, через деякий час можуть обернутися серйозними змінами в роботі внутрішніх органів, пов’язати які з попереднім латентним перебігом COVID-19 за негативного результату тестування буде непросто.

Тому лікарю необхідно знати про групи ризику з тяжкого перебігу COVID-19 у дітей та доносити цю інформацію до батьків, щоб вони, у свою чергу, були напоготові та не залишали поза увагою симптоми, схожі на ГРВІ чи алергію, а одразу зверталися за медичною допомогою.

Читайте також: Наслідки противірусної терапії для дитячого імунітету: як уникнути

За перших симптомів респіраторних вірусних інфекцій (в тому числі грипу та СOVID-19) у дитини рекомендується призначення прямого противірусного препарату, наприклад, сиропу Флавовір. Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не лише щодо вірусів, які спричиняють ГРВІ, а й  грипу та пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 зі значним пригніченням  реплікації останнього (внесено зміни до  інструкції  наказом МОЗ № 1922 від 10.09.2021). Завдяки блокуючому впливу на ключові ферменти цього вірусу – 3CL протеазу та ДНК полімеразу, Флавовір пригнічує внутрішньоклітинне розмноження та сприяє зниженню вірусного навантаження на дитячий організм. Отже, можна вплинути на інтенсивність реакцій, що запускаються вірусним розмноженням, і мінімізувати ризик поліорганних уражень.

Таким чином, сьогодні акценти у боротьбі з COVID-19 поступово зміщуються на дитяче населення. Наявність наукових доказів ефективності противірусного препарату Флавовір вселяє надію на можливість запобігання важким формам захворювання у дітей.

Чумак Анатолій 

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.