Індійський штам – у всьому світі: що варто знати про нову мутацію коронавірусу

Індійський штам – у всьому світі: що варто знати про нову мутацію коронавірусу

Всі ми бачимо вражаючі «коронавірусні» новини з Індії. Фотографії десятків поховальних багать у парках столиці. Шестизначні числа занедужавших щодня. І шестизначне число померлих від хвороби – і воно, як очікується, цього року в Індії перевищить мільйон, стане семизначним…

Списувати такі новини на те, що Індія досить бідна країна з високою щільністю населення – не дуже доречно. Бідних густонаселених країн багато. Деякі з них бідніші й незабезпеченіші медикаментами, ніж індійські мегаполіси. Взяти хоча б сусідів – Бангладеш, Шрі-Ланка, Пакистан, Непал. Вони перенаселені й у цілому бідніші за Індію.

Але такій ситуації, як в Індії, поки в жодній країні не було. Втім, ключове слово тут «поки».

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

Все-таки основна причина в тому, що там починається дещо інший COVID-19, ніж всюди. І в його збудника є ім’я – лінія штамів B.1.617 (у просторіччі «варіант 617»), яку спочатку називали G/452.V3.

ВООЗ 10 травня оголосила цю лінію штамів «варіантом, що викликають заклопотаність». Такий термін ВООЗ означає, що цей вид вірусу став глобальною загрозою здоров’ю на планеті.

Мінливий шип корони

Уперше один з видів B.1.617 був виявлений в штаті Махараштра в жовтні 2020 року. А з грудня-2020 по Індії почали стрімке поширення ще два види цієї мутації.  Головна відмінність всіх трьох видів B.1.617 – три мутації у геномі, що кодують білок шипа корони коронавируса (всього у коді цього спайкового білка у цих штамів 8 мутацій, але 3 з них вважають найважливішими). Дві з них минулої зими вже зустрічалися в небезпечних «південноафриканському» і «бразильському» штамах, а одна з них – у «британському» штамі.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Схоже, що через ці мутації штами B.1.617 слабо розпізнаються імунітетом, виробленим до попередніх штамів, та перехресним імунітетом до інших вірусів. Такі заміни амінокислот у білку називають «мутації уникнення» – уникнення розпізнавання імунною системою. Можливо, у деяких інфікованих людей імунна система сприймає такий вірус як цілком новий патоген.

А поки вона вчиться на нього реагувати, ці ж три мутації шипа корони вірусу прискорюють його проникнення у клітини для копіювання тисяч нових вірусних частинок.

Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди

Подібне прискорення проникнення у клітини і часткове уникнення первинної атаки імунітету відзначалися і в «південноафриканському», «бразильському», «британському» штамах. Але в «індійських» штамах до небезпек трьох мутацій шиповидного білка додалося ще п’ять мутацій в ньому ж – і ще дев’ять в інших частинах генома. Як «працює» кожна з 17 мутацій – ще належить з’ясувати вірусологам, імунологам, генетикам.

Вакцини від «індійських» штамів працюють?

Питання, чи діє вакцинний імунітет після існуючих вакцин проти штамів B.1.617 – теж ще вивчається. Принаймні база дослідження величезна: на 24 травня першу дозу вакцини там отримало 150 мільйонів осіб або 9% населення Індії, обидві дози – 42 мільйони осіб.

Читайте також: Лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа

Тут вже є звістки наполовину втішні – вакцини Covaxin і Covishield (AstraZeneca) у одних вакцинованих давали легкий перебіг «індійського варіанту» хвороби Covid-19, хоч від інфікування не врятували; у інших все-таки дали імунітет, що повністю нейтралізував варіант B.1.617.

Симптоми «індійських» штамів

Ексміністр охорони здоров’я України Максим Степанов 11 травня повідомляв, що індійський варіант COVID-19 «виражений надважкою клінічною картиною, з ураженням не тільки органів дихання, але і шлунково-кишкового тракту і нирок. У пацієнтів спостерігається тяжка інтоксикація організму. За повідомленням індійських ЗМІ, також фіксуються випадки критичних уражень слизової носа і горла».

Відзначимо, що мультисистемний запальний синдром з яскравим ураженням шлунково-кишкового тракту, нирок та інших органів вже рік фіксується у дітей і підлітків. Спочатку цей синдром був постковідним (навіть після безсимптомного COVID-19). Потім він став проявлятися у дітей і одночасно з самою коронавірусною хворобою.

Цей мультисистемний синдром називають кавасакіподібним через схожість клінічної картини із хворобою Кавасакі – «слизово-шкірним лімфонодулярним синдромом», який є наслідком імунопатологічного запалення середніх і дрібних кровоносних судин. Синдром Кавасакі теж переважно дитяча – і навіть переважно дівоча (на 66%) хвороба.

Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду

Але саме з початку пандемії COVID-19 кавасакіподібний синдром почав з’являтися й у дорослих – знову ж спочатку як постковідний синдром, а потім і як прояв COVID-19.

Що цікаво, клінічна картина важких випадків індійського штаму практично ідентична – запалені дрібні судини призводять до мультисистемного запалення. Відмінностей від кавасакіподібного синдрому майже немає. І якби не той факт, що ця досі рідкісна у дорослих клінічна картина спостерігається в Індії якраз тільки у дорослих – можна було б просто описувати симптоми важкої стадії індійської версії COVID-19 як кавасакіподібний мультисистемний запальний синдром.

Але цьому синдромові передує інший важливий симптом, про який ексміністр Степанов на брифінгу не згадав – мабуть через те, що цей симптом був у COVID-19 відпочатку: гіпоксія, задихання, різка нестача кисню.

Зараз по Індії курсують цілі «кисневі експреси»: поїзди з цистерн, що доставляють десятки тонн рідкого кисню із заводів з їх виробництва. А для розвезення «роздрібних» балонів із киснем у лікарні довелося масово задіяти військовий транспорт і особовий склад армії Індії.

“Чорна пліснява” на тлі COVID-19

У декількох тисяч хворих в Індії через 2-3 тижні після COVID-19 розвинувся мукормікоз («чорна пліснява») – важке грибкове ураження слизової носа, горла й очей. Очі часто доводиться видаляти. Наслідки у 50% випадків летальні. У 2 штатах Індії оголошена епідемія мукормікозу.

Читайте  також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Висловлено припущення, що причиною того, що в Індії після COVID-19 із грибком перестав справлятися імунітет, можуть бути стероїдні імунодепресанти. Їх активно й успішно застосовують у разі важкого перебігу COVID-19. Стероїди зменшують у легенях запалення й інші прояви аутоімунних уражень (коли імунна система надмірно реагує на коронавірус). Але все-таки стероїди знижують імунітет і підвищують рівень цукру в крові – а з зайвим цукром часто асоціюються грибкові захворювання.

Схема чітка й логічна – дивно тільки одне: не в одній Індії стероїдами знімали запалення й нейтрофільоз (ураження альвеол легенів клітинами імунітету). Однак не тільки масового, а навіть і одиничного мукормікозу після стероїдів, застосованих при COVID-19, поки ніде за межами Індії не було.

Звідси виникла друга гіпотеза. Можливо, довгостроковий дефіцит імунітету викликаний самим COVID-19. І можливо, індійський штам знижує імунітет більше, ніж попередні варіанти SARS-CoV-2 – практично так само, як ВІЛ. Про те ж свідчить і швидкість виникнення в Індії запалення легенів, респіраторного дистрес-синдрому і гіпоксії – так потужно діє не вірус, а імунна система людини у відповідь на нього (тому її й намагалися приборкати стероїдами). Але, схоже, імунітет насправді діє через пандемічний коронавірус не просто занадто потужно – а патологічно; якось інакше, ніж зазвичай.

Якщо ж організм виживає, і вірус з нього повністю елімінується (вилучається), патологія себе вичерпує – але імунітет після такого «гопака», можливо, надовго слабшає майже до нуля. І тоді, вже після COVID-19, слизові легко уражаються грибками, бактеріями, іншими вірусами, особливо рясними в Індії. Над доказами або спростуваннями цієї версії зараз працюють вчені в Індії та в інших країнах.

Це проблема однієї Індії?

Звісно, одною Індією штами B.1.617 не обмежилися. Повільно, але впевнено вони розлітаються по планеті. В’їзд відвідувачів з Індії інші держави почали закривати лише у квітні (Україна – 2 травня), коли нові штами вже півроку передавалися від людини до людини. Показовий приклад: індійський курортний острів Гоа, куди з початку 2021 року приїжджали десятки тисяч туристів мало не з усіх країн світу – нині страждає від найвищого на планеті рівня зараження коронавірусом: кожна друга людина тут інфікована.

На 24 травня 2021 року індійські штами понад 4 тисячі раз інфікували жителів Великобританії, понад 1 000 випадків зафіксовано у США, 156 у Сінгапурі, понад 100 в Австралії. Це чотири країни з найбільшими індійськими діаспорами. Крім того, 24 травня вже є 260 хворих на «індійський варіант» у Німеччині (а 10 травня їх там було тільки 59), 150 – в Японії, десятки випадків фіксуються в інших країнах Європи, Азії, обох Америк.

Поодинокі випадки відзначені в сусідніх з Україною країнах – Польщі, Румунії, Росії. А також у країнах особливо масового в цьому році туризму з України. Так, 28 квітня індійський штам проник до Туреччини, яка хоч і оголосила для своїх громадян локдаун, але все ж приймає тільки в травні-червні не менше мільйона українців.

Смертей за межами Індії від цих штамів поки не зафіксували. Але підвищений відсоток госпіталізацій та важкого перебігу хвороби від цих штамів (порівняно з колишніми версіями коронавірусу) ВООЗ 10 травня відзначила й у провідних країнах світу.

Олег Кочевих, журналіст